وجود یک سیستم در جهت منتقل نمودن قدرت موتور به چرخ های یک وسیله، بسیار مهم و حیاتی است. موتور گیربکس یکی از انواع موتورهای الکتریکی است که به عنوان ضروری ترین و اساسی ترین بخش های وسیله نقلیه معرفی شده است.

امروزه از این قطعه در بسیاری از پروژه های مختلف استفاده می شود و همان طور که از نامش پیدا است از ترکیب و تلفیق یک موتور الکتریکی و یک گیربکس ساخته و تولید شده و به عنوان یکی از قطعات پرکاربرد، وظیفه تغییر دادن دور و گشتاور موتور را در جهت رسیدن به دور و قدرت مورد نظر را بر عهده دارد.

می توان گفت میزان ارزش و اهمیت موتور گیربکس به اندازه ای است، که می تواند جایگزین بسیار مناسبی برای موتور باشد. حال در ادامه می خواهیم شما را با یکی از نمونه های پرکاربرد موتور گیربکس یعنی موتورگیربکس حلزونی و قابلیت های آن آشنا سازیم.

 

موتور گیربکس حلزونی چیست ؟

موتور گیربکس حلزونی یکی از مدل های مختلف این موتور است. گیربکس حلزونی یکی از بهترین ترین کاهنده های سرعت و افزایش قدرت است. همچنین آلودگی صوتی کمی ایجاد می کند و از نظر اندازه نیز کوچک است و راندمان کاری بالایی دارد که باعث شده است بسیار مورد استفاده قرار گیرد.

این گیربکس از دو دنده تشکیل شده است، یکی قسمت مارپیچ که از جنس فولاد و دیگری قسمت دنده که از جنس برنز ساخته شده است. اسم دیگر آن 90 درجه است به خاطر اینکه زاویه خروجی آن به صورت ۹۰ درجه می باشد.

موتور گیربکس حلزونی

این گیربکس پیچشی، از یک ماردون و یک چرخ دنده درگیر تشکیل شده است. همچنین در برابر لرزش و تکان های دستگاه مقاومت بالایی دارد. چون جنس بدنه آن از چدن یا آلومینیوم است، این مدل از یک هاب کروی، شافت و بلبرینگ تشکیل شده است و امکان اتصال مستقیم شفت به الکتروموتور در آن وجود دارد.

 

اجزای سازنده گیربکس حلزونی

دنده های گیربکس حلزونی و جنس آن

تغییر 90 درجه ای زاویه خروجی، توسط دنده ماردون فولادی بوده که با دنده خروجی برنجی در تماس است و این کار را با کاهش دور انجام می‌دهد. این خاصیت باعث شده برای میکسرهای کوچک یکی از بهترین انتخاب های مهندسان باشد

. دنده گیربکس حلزونی از ترکیب آلیاژ فسفر و برنز ساخته شده که موجب ایجاد سختی، استحکام و مقاومت درمقابل سایش می گردد. با این روش عمر دنده فداشونده (دنده برنجی) بیشتر خواهد شد.

جنس ماردون فولادی که در ورودی گیربکس حلزونی قراردارد و از یک سمت به نیروی محرکه که معمولا الکتروموتور است وصل می باشد، از آلیاژ فولاد سخت کاری شده، ساخته شده که جهت کاهش صدا سنگ خورده است.

در قسمت بیرونی آن دو نوع پوسته جهت نگهداری دنده ها داریم که در اکثر موارد از پوسته آلومینیوم استفاده می گردد. از پوسته چدنی برای مواردی استفاده می شود که بیشتر از 500 نیوتن گشتاور را تحمل می کنند. حداکثر گشتاور قابل تحمل در گیربکس حلزونی 4000 نیوتن متر است.

اجزای سازنده گیربکس حلزونی

 

انواع گیربکس های حلزونی

انواع گیربکس های حلزونی از سه مدل چرخ دنده استفاده می کنند. اولین مدل چرخ دنده ها، بدون گلوگاه یا شیار می باشند. دومین مدل از چرخ دنده ها، دارای یک گلوگاه یا شیار می باشد و سومین حالت از آن نیز چرخ دنده های دارای دو گلوگاه یا شیار می باشند که می توانند بیشترین مقدار بار و ضریب تبدیل را ارائه دهند.

گیربکس های حلزونی به صورت عمده به دو دسته تقسیم می شوند:

  • گیربکس های کتابی یا NMRV
  • گیربکس های WPKA

1– گیربکس حلزونی vf : در این نوع گیربکس ها، انتقال حرکت به وسیله یک جفت شافت و چرخ دنده حلزونی صورت می گیرد.

2– گیربکس حلزونی rvf : نمونه ای از گیربکس هایی هستند که دارای یک جعبه تقلیل اولیه و یک جفت چرخ دنده مارپیچ هستند.

3– گیربکس MVF : در این نوع گیربکس ها نحوه اتصال به موتور از طریق هالوشفت یا یک مادگی صورت می گیرد که مستقیما به تجهیز محرک متصل می گردد. ضمنا باید توجه کرد که این وسیله محرکه حتما دارای فلانچ باشد که با فلانچ MVF کوپل مستقیم خواهد شد. 

4– گیربکس FC : در هر دستگاهی که در بخش خروجی احتیاج به نصب گیربکس به شکل مستقیم باشد، گیربکس های FC مورد استفاده قرار می گیرند. این گیربکس ها در دیگ های آشپزی لبنیات، میکسرهای بتن و … بالاترین کاربرد را دارد. جنس ماردون گیربکس های حلزونی FC، معمولا از جنس فولاد و جنس دنده های گیربکس اغلب از جنس برنج می باشد.

 

انواع موتور گیربکس حلزونی

 

قدرت گیربکس حلزونی چه قدر است؟

دو نوع گیربکس حلزونی داریم یکی دو دنده با راندمان 0.7 و دیگری چهار دنده با راندمان 0.85 که مدل دو دنده آن توسط ایران، چین و ایتالیا ساخته می شود. مدل چهار دنده نیز معمولا توسط آلمان ساخته می شود. در مدل چهار دنده گیربکس، دو دنده اول آن از نوع هلیکال و جنس فولاد آبکاری شده می باشد و جنس دنده حلزون (ماردون) و چرخ حلزون از فسفر برنز است.

Recommended Posts

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *